неделя, 29 ноември 2009 г.
Хондурас избира президент, светът може да не го признае
Повече от 4,5 млн. граждани на Хондурас се очаква да вземат участие в президентските избори, които ще се проведат днес и които латиноамаериканските медии вече нарекоха най-противоречивите в съвременната история на Латинска Америка.
Това съобщава РИА Новости.
Президентът на страната Мануел Селая, който беше свален с държавен преврат през лятото, от септември се укрива в посолството на Бразилия в Тегусигалпа и оттам призова своите привърженици да бойкотират изборите. В същото време временното правителство обяви безпрецеднтни мерки за сигурност преди и в деня на изборите, тъй като практически ежедневно в различни населени места в страната се чуват взривове.
Въпреки наличието на петима кандидати и двама явни фаворити, нито анализаторите, нито медиите се наемат да предскажат резултатите от гласуването или развитието на ситуацията в страната след изборите. Също така не се знае дали тези избори ще бъдат принати от международната общност: докато на американския континент подкрепата си са обещали САЩ, Перу, Панама и Коста Рика, то болшинството латиноамерикански страни /Бразилия, Венецуела, Аржентина, Еквадор и Никарагуа/ считат провеждането им за нелегитимно.
Освен президент гражданите на Хондурас трябва да изберат 3 вицепрезиденти, 128 депутати от Конгреса и 20 членове на Централноамериканския парламент, както и 298 кметове. Над 160 кандидата /110 з а кметове и 55 за депутати/ оттеглиха кандидатурите си и отказаха да участват в знак на протест срещу това, че властта е в ръцете на превратаджиите.
Съгласно конституцията на Хондурас, приета през 1982г., президентът се избира за един мандат и няма право да се кандидатира за втори. Президентът Мануел Селая, по примера на своите колеги по континент /Уго Чавес във Венецуела, Ево Моралес в Боливия и Рафаел Кореа в Еквадор, които внесоха поправки в конституциите си/ реши да проведе в края на юни референдум за промяна на конституцията и по този начин да се сдобие с възможността за втори мандат.
Срещу това се обяви опозицията, която обвини Селая в опит да узурпира властта.
Противопоствянето достигна връхната си точка когато няколко дни преди гласуването Селая уволни висшето военно ръководство, което отказа да обезпечи провеждането на референдума. Върховният съд на страната призна уволнението на военните и провеждането на референдум за незаконни и на 26 юни 2009 г. издаде заповед за арест на президента. На 28 юни Селая беше обвинен в корупция и нарушаване на конституцията, арестуван от правителствените войски и екстрадиран в Коста Рика.
Временното правителство на Хондурас беше оглавено от Роберто Мичелети.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар